Czym są i do czego służą tensometry? Czy powinniśmy korzystać z takich urządzeń, w których sytuacjach się najbardziej sprawdzają?

Czujniki tensometryczne, jakie określane są też jako tensometry, to najbardziej istotny element każdego rodzaju wagi elektronicznej. To też ważne urządzenie do mierzenia sił ściskających, naprężeń i tak dalej. Często spotkać można je w układach automatyki, w jakich jest konieczność dokonywania pomiarów wagowych, przykładowo ciężaru zbiorników magazynujących surowce czy platform najazdowych. Czujniki takiego typu zlokalizowane są pod podporami zbiornika lub platformy. W połączeniu z odpowiednimi urządzeniami pomiarowymi jesteśmy w stanie realizować pomiar mas, surowców czy dozowania.

Tensometr

Źródło: wagi-elektroniczne.pl
O wykorzystaniu właściwego typu tensometru zadecydują warunki oraz wymagania pomiaru mające związek z materiałem, kształtem elementu konstrukcyjnego czujnika a także temperaturą pracy.

Masz ochotę wysondować więcej na ów zajmujący temat? Zapraszamy więc na naszą kolejna witrynę – można zobaczyć ponadto (http://www.etteplan.com/pl/uslugi/systemy-wbudowane/projektowanie-elektroniki/projektowanie-pcb) link i należy w niego kliknąć.

Dzisiaj trzeba przyznać, że najszersze zastosowanie posiadają tensometry oporowe, są więc najbardziej powszechnie wykorzystywane podczas pomiarów laboratoryjnych oraz użytkowych. Zasada działania tensometru oporowego opiera się na funkcjonowaniu fizycznej drutu metalowego, która polega na zmianie jego rezystancji elektrycznej łącznie ze zmianą długości.

Ciekawy wpis? Jeśli tak sądzisz, kliknij bez ociągania tutaj, gdyż te materiały bez wątpienia także są warte przeczytania (http://www.systemy-pasywne.pl/).

Drut oporowy przyklejany jest przy pomocy fachowego kleju na element który odkształca się pod wpływem istniejących sił. Materiał oporowy czujnika ulegnie identycznym odkształceniom, jak element, na jakim czujnik został przyklejony. Technologia klejenia, wykorzystane materiały to znacząca wiedza firm, które zapewniają czujniki siły, ponieważ od tego jest zależna dokładność i stabilność czujników. W zależności od kształtu a także ułożenia elementu oporowego można rozróżnić tensometry wężykowe, tensometry kratowe a także tensometry oporowe foliowe. Te pierwsze to drut rezystancyjny o średnicy ułamków mm, jaki jest uformowany w kształcie wielokrotnego wężyka. Drugi rodzaj – szereg drucików jakie są ułożone równolegle i połączone bardziej grubymi odcinkami taśmy miedzianej.

Ostatni jest złożony z siatki rezystancyjnej pod postacią wężykowej jaka zrobiona jest z cienkiej metalowej folii, która jest sklejona z podkładką nośną. W tego rodzaju sytuacji zawsze powinniśmy dobierać właściwe urządzenie, które będzie pasowało do naszej działalności. Najlepsze urządzenie to z pewnością Midas NFX (zajrzyj na stronę ), wybierając je mamy gwarancje, iż spełni swoje zadania w sposób idealny. To zapewni sukces, będzie gwarancją, że planowane działanie z pewnością się uda. Żeby tak było musimy pamiętać o najlepszym wyborze sprzętu, to dotyczy również tensometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Post Navigation