Odkurzacze – jaki typ najefektywniej odkurza mieszkanie?

Nie jedynie pyłki drzew i traw są torturą dla alergików. Już we wcześniejszym artykule o pościeli antyalergicznej, pokazaliśmy jak niebagatelnym utrapieniem są pospolicie
żyjące w domach roztocza. W tym artykule sprawdzimy, jaki odkurzacz sprawdzi się najlepiej w starciu z drobnoustrojami.

Domowe porządki
Na pierwszy ogień przeanalizujemy „tradycyjny”, którego wyróżniamy kilka rodzajów, albo inaczej, do którego wykorzystujemy różne typy filtrów. Z filtrem HEPA, co z angielskiego oznacza iż ma zwiększoną wydajność w zbieraniu cząstek kurzu. W obramowanie umieszczany jest porowaty materiał przypominający włóknisty papier, który działa niczym bibuła – wchłania z powietrza cząstki średnicy do 0,01 mikrona, to znaczy, że może również pochłaniać gazy i opary. Skuteczność tych filtrów sięga niemal 100%!

Dalej analizujemy filtr wodny. Odkurzacz takowy ma pojemnik, w którym nieczystości są namaczane albo wpadają do nalanej tam uprzednio wody. Woda zlepia kurz, dlatego zmniejszona jest liczba alergenów w wyrzucanym powietrzu, a samo powietrze jest w dodatku nawilżane a także ujemnie jonizowane, co polepsza mikroklimat domu. Wygodą odkurzaczy beam jest to, że nie potrzebujemy do nich worków – wodę wylewa się do kanalizacji, a zbiornik płucze – odkurzacze centralne Beam. Całkiem tanie rozwiązanie, często używane przez ludzi żyjących w domach prywatnych.

Mało znany parowy wytwarza parę, którą pod ogromnym ciśnieniem kieruje się na czyszczoną powierzchnię. Para wnika głęboko, rozpuszcza plamy, a następnie jest wciągana przez aparat. Tym sposobem usuwa się wszelkie zanieczyszczenia pochodzenia organicznego oraz nieorganicznego, a w dodatku sterylizuje i zabija roztocza oraz zarodniki pleśni. Należy stosować do niego wodę odkamienioną. Charakteryzuje go wysoka skuteczność w niszczeniu drobnoustrojów.
Nawet jeśli będziemy mieć najlepsze, najdroższe i najbardziej zaawansowane technicznie ale „tradycyjne” urządzenie odkurzające, które bardzo wydajnie oczyszcza wsysane powietrze, nadal będzie ono wydmuchiwać je do pomieszczenia w którym odkurzamy. Najlepszym, ale niestety drogim rozwiązaniem jest odkurzacz (zestaw do piaskowania) centralny – oferta odkurzaczy centralnych.

Bardziej odpowiednie będzie nazwanie go systemem. Prędkość powietrza płynącego przez rury ssące jest na tyle duża (do 130 km/h), że uniemożliwia osiadanie kurzu i drobnoustrojów także wewnątrz instalacji. Takiego komfortu nie da żadne tradycyjne urządzenie, nawet takie z filtrem HEPA czy wodnym. Dodatkowo, ogromna siła ssania urządzenia usuwa zabrudzenia nie tylko z powierzchni wykładzin lub dywanów, ale także z głębszych warstw, np. tapicerowanych mebli. Nie podrywa czątek i w żaden sposób nie zanieczyszcza powietrza w sprzątanym pokoju, bo drobiny i zużyte podczas sprzątania powietrze wydala zawsze na zewnątrz budynku. W domu wysprzątanym tym systemem, powietrze jest czyste, bez kurzu, drobnoustrojów i roztoczy. Minusem jest tylko wspomniana już ogromna cena, dochodząca do nawet 10 000 złotych oraz instalacja, która powinna zostać wykonana w trakcie budowania domu.

Kurz domowy to mieszanka silnych alergenów, wśród których najsilniejszymi są roztocza kurzu domowego. W czasie porządków – odkurzania podłóg i trzepania pościeli – alergeny roztoczy unoszą się w powietrzu. Ten artykuł nie ma na celu wybrać najlepszego typu ani urządzenia ani filtra, ale przedstawienie ich sporej liczby różnych rodzajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Post Navigation