Jaką rolę pełnią sprężyny

Sprężyny to jeden z głównych elementów, który bierze udział w budowie maszyn i urządzeń. Jej rola to rola swoistego łącznika niezbędnego do połączeń sprężystych.

Sprężyna

Źródło: http://www.sxc.hu/
Sprężyny mogą się kojarzyć z przemysłem, ale pierwsze wzmianki o nich można odnaleźć już wiele tysięcy lat temu. Sprężyna była wykorzystywana już przez Indian przy budowie łuku. Też możemy się jej doszukać w przeróżnych potrzaskach zastawianych na zwierzęta. Dzisiejszy kształt a także wygląd sprężyn został opracowany około 20 lat temu. Podczas tzw. rewolucji przemysłowej sprężyny odegrały niezmiernie ważną rolę, bowiem dzięki ich zastosowaniu możliwe było przeprowadzenie bardzo wielu złożonych jak na tamte czasy przedsięwzięć.

Obecnie sprężyny możemy sklasyfikować na kilkanaście, kilkadziesiąt rodzajów. Jednym z takich jest sprężyna tzw. śrubowa. Do jej skonstruowania wykorzystano drut okrągły. Dopuszczalne jest także zastosowanie drutu tak zwanego prostokątnego. Sprężyny tzw. śrubowe są stożkowe bądź walcowane. Sprężyna, która podczas pracy jest ściskana, to sprężyna tzw. naciskana. One również są stożkowe bądź walcowe. Sprężyna napędowa za to jest sprężyną, która jest uznawana za akumulator energii we wszelkich mechanizmach. Najczęściej jest ona spotykana w mechanizmach zegarowych.

Sprężyny

Źródło: http://www.sxc.hu/

Jeżeli chodzi o rozmaite zegary, to w nich najczęściej wykorzystuje się sprężyny spiralne, taśmowe. Materiałem, z którego jest ona stworzona jest specjalistyczna stal sprężynowa. Sprężyna napędowa ma już więcej niż sześćset lat. Wciąż spełnia postawione przed nią istotne zadania, chociaż posiada parę wad. Jedną z nich jest nierówny moment napędowy.

Nie jesteś pewien odnośnie tamtego problemu? Najlepiej sprawdź szczegóły lusterka do quada przedstawione dokładnie tutaj. Wszystko zostało starannie wyjaśnione.

Powoduje to, że z czasami zegar coraz mniej precyzyjnie odmierza godziny i minuty.

W zegarkach spotykana jest również dosyć często sprężyna spiralna, która skonstruowana jest z specjalnej taśmy stalowej. Przez ostatnie 30 lat były one najpopularniejszymi sprężynami. Ich popularność dziś zaczyna jednakże nieco spadać, albowiem zegary mechaniczne są systematycznie wypierane przez zegarki elektroniczne, które są obecnie uznawane za te najbardziej przyszłościowe. Pomimo to są one wciąż powszechnie spotykane. Wystarczy tylko spojrzeć na pierwszy lepszy zegarek z modułem mechanicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Post Navigation