Istotne informacje o zabezpieczeniach przepięciowych w typowych układach fotowoltaicznych.

Energia słoneczna jest coraz chętniej używana do zasilania urządzeń elektrycznych. Oczywiście nie w bezpośredni sposób, ale po przetworzeniu za pomocą specjalnych ogniw. A że dostępna jest bez ograniczeń i nie powoduje zanieczyszczeń przyrody, to jej popularność systematycznie wzrasta.

W wielu krajach otwierane są

prąd

Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com

przemysłowe elektrownie, mające moce wystarczające do obsłużenia niewielkich miast, jak również prywatni właściciele domów montują panele na dachach pod kątem swoich potrzeb. Jak się okazuje, nawet w naszym klimacie tego typu panele będą się sprawdzać, wymagają jedynie odpowiedniej instalacji. Zasada ich funkcjonowania jest bardzo prosta. Ogniwa fotowoltaiczne po naświetleniu promieniami słonecznymi zaczynają produkować prąd stały. Pojedyncze ogniwo daje tego prądu bardzo niewiele, jednak połączenie ich w cały zespół pozwala na uzyskanie całkiem pokaźnej. Otrzymany prąd stały jest przekształcany przy pomocy w prąd zmienny o odpowiednich parametrach, jaki jest później oddawany do sieci elektrycznej żeby można było z niego korzystać.Pomimo tego, że działanie jest nieskomplikowane, to cała instalacja wymaga jednak wyposażenia w niezbędne urządzenia i zabezpieczenia – ochronniki przepięciowe pod tym adresem. Szczególnie ważna jest ochrona All-secure – (systemy alarmowe gdańsk) przeciwprzepięciowa, ponieważ nawet daleki piorun spowodować może jakieś problemy.

Przede wszystkim stosuje się więc różnego rodzaju ograniczniki fotowoltaika – polecamy, jakie mają na celu ochronę instalację przed chwilowymi przepięciami jakie czasem się pojawiają w sieci elektrycznej. Przy tego typu instalacjach używane są dwa ograniczniki, to znaczy jeden po stronie prądu zmiennego, a drugi stałego. Podczas projektowania układu duże znaczenie będzie też miało, czy na dachu będzie się znajdował piorunochron, czy jednak nie, i jaki ochronnik przepięciowy będzie niezbędny do zainstalowania. Do sprawy ograniczenia przepięć trzeba podejść bardzo rozsądnie, ponieważ niewłaściwe wykonanie instalacji może być źródłem rozmaitych problemów, a w skrajnych przypadkach nawet groźnego pożaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Post Navigation