Podstawowe przepisy i zasady obowiązujące osoby sterujące dronami stosowanymi do filmowania i fotografowania

Ostatnie kilka lat to ogromny wysyp przeróżnych urządzeń latających, zwanych popularnie dronami. W wojskowości oraz przemyśle od dawna wykorzystywane są ich wielkie zalety, lecz do niedawna jeszcze drony były bardzo drogie i ciężkie do zdobycia. Obecnie, gdy prostego drona można kupić już za niecałe sto złotych, a za tysiąc można dostać dość zaawansowany sprzęt, to i ceny i dostępność przestały być jakąś wielką przeszkodą. Dlatego też coraz więcej osób kupuje je jako zwykłe zabawki, ale są też tacy, którzy wykorzystują je w swojej pracy.

dron

Autor: Jorge Sanz
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki coraz większej popularności tych urządzeń bardzo rozszerzyły się możliwości wykonywania zdjęć i filmowania rozmaitych imprez i uroczystości. Obecnie dostępne drony do filmowania, np. nowy DJI Phantom 4: , pozwalają na uniesienie zaawansowanej kamery lub zamiennie aparatu, i obsługę tego wszystkiego przez osobę obsługującą. Tym sposobem można uzyskać rewelacyjne ujęcia z większych wysokości, trudno się więc dziwić, że tego typu usługi zaczęły się cieszyć ogromnym zainteresowaniem.

Filmowanie z powietrza może być doskonałym sposobem na rozszerzenie zakresu swoich usług, lecz aby zająć się tym całkowicie legalnie trzeba spełnić pewne warunki.

Jeżeli pragniesz bez zwłoki znaleźć zbliżone teksty odnoszące się do analizowanego problemu, zobacz dodatkowe info (http://noxel.pl/pl/c/Zestawy-monitoringu-IP/4000) na innej tego rodzaju stronie.

Przede wszystkim trzeba kupić odpowiedniego drona, który da sobie radę z przymocowaną kamerą. Ze względów bezpieczeństwa powinno się wybierać urządzenia niezawodne, bo w razie jakieś usterki tylko dron może zostać zniszczony, lecz również istnieje niebezpieczeństwo jakiś urazów w przypadku ludzi na ziemi.

Sporo więcej zobaczysz pod tym adresem: .

Przy usługach komercyjnych niezbędne jest posiadanie odpowiedniej licencji, która będzie potwierdzać umiejętności sterowania urządzeniem i znajomość lotniczych przepisów. Na razie licencje nie są konieczne w przypadku lotów małymi dronami i niekomercyjnych, ale plany idą w tym kierunku, żeby wszyscy użytkownicy musieli taki dokument mieć. W przypadku nagrywania jakiś imprez należy zadbać jeszcze o kilka spraw. Pierwsza to jest otrzymanie zezwolenia na wykonywanie lotów nad danym obszarem, a drugą zgoda na możliwość rozpowszechniania wizerunku osób, które się filmuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Post Navigation