Cloud Computing, a więc współczesne przechowywanie danych

Jeśli korzystasz codziennie z takich rozwiązań jak Google Kalendarz, Google Dysk albo Dropbox stykasz się z praktycznym wykorzystaniem tzw. chmury obliczeniowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy wszystkie niezbędne dane, zdjęcia i notatki ciągle pod ręką bez względu na urządzenie z którego w danym momencie korzystamy.

cloud computing, chmura

Autor: JD Hancock
Źródło: http://www.flickr.com
Najprościej rzecz ujmując, cloud computing a więc dane w chmurze, to metoda przechowywania i wglądu do danych oraz programów przez Internet – bez rejestrowania tychże wprost na dysku twardym naszego komputera. Jak to funkcjonuje? W tradycyjnym, dotychczasowym podejściu, programy i aplikacje uruchamialiśmy i zapisywaliśmy lokalnie na dysku naszego urządzenia. Dane w chmurze jednakże, zachowywane są na serwerach korporacji zewnętrznych jak chociażby Google oraz udostępniane nam jako świadczenie dostępne przez sieć. W ten oto sposób mamy do nich dostęp z każdego miejsca, z dowolnego urządzenia podpiętego do sieci. To właśnie ta cecha powoduje, iż cloud computing jest technologią bardzo komfortową w użytkowaniu.logintrade.pl/ (zobacz serwis logintrade zapraszamy)Klient np. usługi Dropbox, ponosi koszty za wynajęcie miejsca na serwerach korporacji Dropbox. Nie ma zatem przymusu zakupu własnych serwerów takich jak. centos server, ażeby zbierać wszystkie swoje dane tj. zdjęcia, filmy, bibliotekę muzyczną.

chmura, dane, cloud computing

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Nie sposób nie wspomnieć, że do rozwoju cloud computingu w pełni przyczynił się nasilenie znaczenia technologii mobilnych – w tym smartfonów. Potencjał cloud computingu jest bardzo duży natomiast sama technologia (sprawdź systemy automatycznej identyfikacji) rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wystarczy wspomnieć, że już nawet komputery które używamy na co dzień potrafią być “zanurzone w chmurze”. Takim urządzeniem jest Google Chromebook, a więc laptop, którego system operacyjny działa w technologii cloud computingu. z zewnątrz, która udostępnia zasoby zapisane na różnego rodzaju serwerach tj. centos server, przez Internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Post Navigation